Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sitemiz Yapım Aşamasındadır ve +18 Yaş Siteye Katkıda Bulunacaklarda Moderatör Alımı Vardır İletişim İçin sylosis@windowslive.com Ekleyiniz...

AnasayfaAnasayfa  ArşivArşiv  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Similar topics

Beat Nedir!

YazarMesaj
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Beat Nedir! Empty
MesajKonu: Beat Nedir!   Beat Nedir! EmptySalı Şub. 09, 2010 4:26 pm

Beat kısaca rap müzik altyapılarıdır. Tam olarak Türkçe karşılığı olmadığı için sanırım biz de "beat" olarak kullanıyoruz.

"rapde müzik midir birader" gibi tartişmaya mahal vermemek adına şunu söylemekte fayda var; Tunç Dindaş'ın da dediği gibi kimi insanlar melodik müzikten haz duyarlar kimi insanlar için de ritim önceliklidir ve ritmik müziklerden zevk duyarlar. Bu yüzden kimse kimseyi infazetmesin lütfen.

Rap müzik altyapıları genel olarak devamlı olarak tekrar eden drum ve sample loop'lar üzerine kurulur. İlk örnekleri 70'lerin sonunda ve 80'lerin başında ortaya konmuştu ve bu beatleri siz de dinleyip gözlemlerseniz jazz ve funk parçalardan kesilmiş ufacık (belki 1-2 saniyelik) samplelar üzerine funk ritimlerin oturtulmasıyla ortayaçıkmış, bu tarz müzik dinliyorsanız eğer oldskool tarzındaki bu tarz beatler tadından yenmez. Fazla dallandırıp budaklandırmak istemiyorum.

Gerçek anlamda bir beat turntable üzerinde vinyl'lerden alınan cutsamplelar vasıtasıyla yapılır, bu yönteme de beat juggling diyoruz efendim. Bizim ülkemizde de harbi turntablist yok denecek kadar az olduğundan bunun örneklerine rastlayamamak normaldir. Günümü zprofösyönellerinden Dj Premier işin üstadlarındandır, eminim tamamen plaklardan çalışıyor, dijitallik yok tamamen analog.

Beat Nedir! Emokis20
http://emobaby.net

Beat Nedir!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» PuNk Nedir!
» Freestyle Nedir!
» Screamo Nedir!!!